Need Expert Help?
Response time:
5 mins or less!
5 mins or less!
$1,699
Bangeran Mammoth EX Foldable Heavy Duty Power Wheelchair
Stock: See StockIn Stock
Stock status can change very rapidly - an item might come back in stock before we update this or might have sold out.
We highly recommend you call or chat with us for a 100% stock status.
Brand: Bangeran
Model: Mammoth EX

Latest Reviews
Be the first to review “Bangeran Mammoth EX Foldable Heavy Duty Power Wheelchair” Cancel reply
Quick Overview
Bangeran Mammoth EX Power Wheelchair
Key Features
- Sturdy, aircraft‑grade aluminum frame supports up to 400 lbs
- Ultra-wide 21.5″ seat, breathable cushions, and anti‑tippers for safety
- Dual 250 W brushless motors with shock absorbers for smooth rugged terrain rides
- Folds compactly (folded: 26″ × 17″ × 30″) and weighs about 60 lbs
- Remote and waterproof 360° digital joystick included
- Max speed: 4 mph, range up to 12 miles (20 Ah option extends range)
Introducing the Mammoth EX
The Mammoth EX is a heavy-duty power wheelchair built for maximum strength and comfort. With its wide seat and powerful motors, it holds up to 400 lb and handles rugged surfaces like gravel or grass with ease.Compact Folding & Transport
Folds quickly to a small size and comes equipped with a carry handle. At around 60 lb, it’s easier to lift or load even for regular travel.Smooth, Safe Ride
Features dual suspension and electromagnetic brakes to absorb shocks and ensure controlled stops, even on slopes.Convenience & Control
Includes both a 360° waterproof joystick and Bluetooth remote control for caregiver and self-operation up to 10 yards away.Specifications
BANGERAN MAMMOTH EX SPECIFICATIONS
| Box | 32"x17"x35" |
| Unfolded | 38"x28.5"x37" |
| Folded | 16.5"x28.5"x30" |
| Optional Inflatable or Solid Front Wheel | 8" |
| Optional Inflatable or Solid Rear Wheel | 12.5” |
| Arm Rest Height (From Ground) | 28” |
| Seat Width | 21.5” |
| Seat Height | 18” |
| Seat Depth | 18" |
| Seatback Width | 19” |
| Seatback Height | 14” |
| Weight Capacity | 500 lbs |
| Wheelchair Weight w/o Battery | 70 lbs |
| Total Weight w/ Battery | 77 lbs |
| Lithium Battery Capacity | 12AH |
| Battery Voltage Output | DC 24V |
| Battery Charging Time | 8-12 Hours |
| Motor Type | DC Electric |
| Motor Power | 250W x 2 |
| Motor Voltage Input | DC 24V |
| Voltage Output Current | DC 24V, 2A |
| Controller Power | AC 100-220V, 50-60Hz |
| Max Output Current of Controller | 50A |
| Max Output Current of Charger | 2A |
| Dual Shock Absorber | Yes |
| USB Port & LED Light | Yes |
| Remote Control | Yes |
| Automatic Fold | No |
| Reclining | No |
| Headrest | No |
| Distance Range | 12 Miles |
| Maximum Speed | 4 mph |
| Turning Radius | 33° |
| Climbing Ability | ≤6° |
| Intelligent Electromagnetic Break | Yes |
| 360° Waterproof Universal Joystick | Digital |
| Can Joystick Use Both Side | Yes |
Options & Upgrades
Financing & Monthly Payments
We are currently partnered with Klarna so you can pay for your scooter in monthly instalments or choose a lease-to-own plan. You can see the minimum amount per month, above, next to the price of the scooter.
It’s a simple online process, usually with an instant eligibility response, but many less tech-savvy customers prefer help over the phone.
It’s a simple online process, usually with an instant eligibility response, but many less tech-savvy customers prefer help over the phone.
Need Help? Contact Us
Have a question? Feel free to reach out to our team! We are available by:
Phone: Call 1-888-233-5563 to speak to a real human!
Live Chat: Click HERE to speak to a live agent - not a robot.
Email: [email protected] - we aim to respond within 2 business hours.
By our contact form.
Secure Payments
Reviews
There are no reviews yet.